Skip Navigation LinksSākums > Informatīvi raksti > Slimības un profilakse > Audzēji > Biežāk uzdotie jautājumi par krūts vēža skrīningu

8 biežāk uzdotie jautājumi par krūts vēža skrīningu

Krūts vēzis ir visbiežāk diagnosticētais ļaundabīgais audzējs sievietēm Latvijā. 2016. gadā no 1169 diagnosticētajiem krūts vēža gadījumiem katrs ceturtais tika atklāts novēloti.

Lai sievietes mudinātu veikt krūts profilaktiskās pārbaudes, jau kopš 2009. gada tiek īstenota valsts organizēta profilakses programma. Tās ietvaros sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem reizi 2 gados tiek izsūtīts uzaicinājums veikt bezmaksas krūšu profilaktisko pārbaudi. Ja vēstuli esi saņēmusi pirmo reizi vai neesi droša, kā rīkoties, kad tā saņemta, lasi tālāk un uzzini atbildes uz 8 biežāk uzdotajiem jautājumiem par krūts vēža skrīningu!

Kas ir krūts vēža skrīnings?

Tā ir valsts organizēta un apmaksāta profilakses programma, kuras mērķis ir atklāt krūts vēzi agrīnā stadijā. Profilaktiskais krūšu izmeklējums tiek veikts ar mamogrāfijas metodi.

Kad un kam tiek nosūtīts uzaicinājums uz skrīningu?

Katru gadu Nacionālais veselības dienests atlasa mamogrāfijas izmeklējumiem sievietes, kurām paliek 50, 52, 54, 56, 60, 62, 64, 66, 68 gadi un nosūta uzaicinājuma vēstuli izmeklējuma veikšanai par valsts budžeta līdzekļiem. Vēstule tiek nosūtīta uz deklarētās dzīvesvietas adresi un ir derīga 2 gadus.

Kas jādara, kad saņemta uzaicinājuma vēstule?

Pēc uzaicinājuma vēstules saņemšanas sieviete tiek aicināta tuvāko 3 mēnešu laikā pierakstīties jebkurā ārstniecības iestādē, kura veic valsts apmaksātu profilaktisko krūšu izmeklējumu, ieskaitot mobilo mamogrāfiju. Ja termiņš tomēr nokavēts, pārbaudi var veikt 2 gadu laikā līdz nākamās uzaicinājuma vēstulas saņemšanas brīdim. Vēstulē  ir norādītas dzīvesvietai tuvākās ārstniecības iestādes, kurās pārbaude veicama.

Kas jāņem līdzi uz izmeklējumu?

Dodoties uz izmeklējumu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, uzaicinājuma vēstule, kā arī vēstulei pievienotais pielikums (skrīningmamogrāfijas karte). Vēlams līdzi ņemt arī visus iepriekšējos krūšu izmeklējumu rezultātus, ja tādi ir.

Kā notiek pārbaude?

Pārbaude tiek veikta ar mamogrāfijas metodi, kuras laikā tiek uzņemts krūts rentgena attēls. Mamogrāfija uzskatāma par vienu no efektīvākajām metodēm, lai savlaicīgi atklātu krūts vēzi vai citas krūts saslimšanas. Jutīgākām sievietēm pārbaude var radīt nepatīkamas sajūtas, jo krūts tiek saspiesta, lai uzņemtu labāku rentgena attēlu.

Kā uzzināt rezultātus?

Izmeklējuma rezultātu un informāciju par turpmāko rīcību personīgi saņemsi ārstniecības iestādē, kurā veiksi izmeklējumu. Jautā ārstam, kad un kā vari saņemt izmeklējuma rezultātu! Ja izmeklējuma rezultāts būs atbilstošs normai, atkārtota pārbaude būs jāveic pēc 2 gadiem. Ja izmeklējuma rezultāts būs neatbilstošs normai, jāseko ārsta norādēm. Iespējams, būs nepieciešams papildu izmeklējums. Normai neatbilstoši mamogrāfijas rezultāti vēl nenozīmē, ka Tev ir vēzis!

Kāpēc neesmu saņēmusi šādu vēstuli?

Iemesls, kāpēc vēstule nav saņemta, visticamāk ir kāds no šiem:

  • izmeklējums jau ir veikts ārpus valsts organizētās profilaktiskās programmas – gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam;
  • Tev ir uzstādītas noteiktas slimības diagnozes vai veiktas noteiktas ķirurģiskas procedūras;
  • Tev uzaicinājuma vēstules sagatavošanas brīdī nav deklarētas dzīvesvietas Latvijā;
  • Tu nedzīvo deklarētajā dzīvesvietā.

​​

Ko darīt, ja vēstule nav saņemta vai ir pazudusi?

Ja vēstule nav saņemta, būtu jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē vai jāsazinās ar Nacionālā veselības dienesta teritoriālajām nodaļām.

Rīgas nodaļa – tālr. 67201282

Kurzemes nodaļa – tālr. 63323471

Latgales nodaļa – tālr. 65476961

Vidzemes nodaļa – tālr. 64772301

Zemgales nodaļa – tālr. 63027249

 

Papildus informācija

Norādot  E-veselības sistēmā www.eveseliba.gov.lv savu kontaktinformāciju, nākotnē varēs saņemt e-pastus ar paziņojumiem par iespējām veikt valsts apmaksātas profilaktiskās pārbaudes, atkārtoti veicamas vakcinācijas termiņiem, kā arī E-veselībā izrakstītajām e-receptēm, e-darbnespējas lapām un citu ar veselību saistītu informāciju. Paziņojumu satura apskatīšanai būs jāautorizējas E-veselības portālā. Savas kontaktinformācijas norādīšana ir būtiska arī saziņai ar ārstējošajiem ārstiem, kuri nepieciešamības gadījumā ar Tevi telefoniski sazināsies. Piemēram, lai pārrunātu saņemtos laboratorisko analīžu rezultātus u. tml.

Raksts tapis Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra un Nacionāla veselības dienesta īstenotās kampaņas “Rūpes par veselību ir ģimenes laime!” ietvaros.