Skip Navigation LinksSākums > Par E-veselību

Par E-veselību

Kas ir E-veselības sistēma?

No 2018. gada 1. janvāra valsts E-veselības sistēmas lietošana ārstniecības iestādēm un aptiekām ir obligāta – darbnespējas lapu un valsts kompensējamo medikamentu recepšu aprite ir tikai elektroniska.

 

E-darbnespējas lapas tiek atvērtas, pagarinātas un noslēgtas E-veselības sistēmā. Informāciju par atvērto, pagarināto, noslēgto vai anulēto e-darbnespējas lapu darba devējs jau tajā pašā dienā redz savā Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) profilā. Arī iesniegumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) par E-veselībā noslēgto B darbnespējas lapu iedzīvotājs var iesniegt elektroniski, izmantojot VSAA e-pakalpojumu.

 

Lai iegādātos e-receptes zāles, aptiekā jāuzrāda sava personas apliecība (eID) vai pase (iegādājoties zāles savam nepilngadīgajam bērnam, papildus jānosauc bērna vārds un uzvārds).

 

Savukārt, lai iegādātos citam cilvēkam izrakstītas e-receptes zāles – piemēram, radiniekam vai kaimiņam –  aptiekā jāuzrāda e-receptes ID numurs, kurš ir pieejams gan ārstam, gan pacientam (var būt izdrukāts no E-veselības sistēmas, kā attēls telefonā u.c.), jānosauc pacienta vārds, uzvārds un jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments.

Iedzīvotājs var arī deleģēt E-veselības portālā citu cilvēku savu e-recepšu zāļu iegādei. Tādā gadījumā deleģētajam cilvēkam (pircējam) aptiekā jāuzrāda tikai savs personu apliecinošs dokuments un jānosauc pacienta vārds, uzvārds.


Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, sākot no 2018. gada 1. janvāra ārstniecības iestādēm E-veselības sistēmā jāizsniedz arī izraksti – epikrīzes un vizuālās diagnostikas izmeklējumu apraksti.

Ārstniecības personām ir pieejami ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistru kartes, kā arī no 2017.gada 1. jūlija ārstniecības personām ir jāievada pacienta veselības pamatdati jeb informācija par pacientam diagnosticētajām alerģijām, hroniskām slimībām, veiktajām ķirurģiskajām operācijām un regulāri lietotajām zālēm.


E-nosūtījuma lietošanas ir uzsākta no 2019. gada 1. janvāra Tas attiecas uz visiem medicīnas pakalpojumiem un covid-19 laboratorisku testēšanu, izņemot laboratoriskos izmeklējumus un veselības aprūpi mājās.

E-veselības sistēmas pārzinis ir  Nacionālais veselības dienests, kas administrē veselības aprūpei paredzētos valsts budžeta līdzekļus un īsteno valsts politiku E-veselības ieviešanā.

E-veselības sistēma sastāv no divām daļām – publiskās daļas un daļas, kurai var piekļūt autorizēti lietotāji.


E-veselības sistēmas darbību regulē 2014. gada 11. marta Ministru kabineta noteikumi Nr.134 “Noteikumi par vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmu”.

Publiskā daļa

Publiskajā daļā ir pieejama plaša informācija par veselības nozares jaunumiem, informācija par veselīgu dzīvesveidu, statistikas dati u. c. aktuāla informācija.


Autorizētā daļa

Lai piekļūtu sadaļām, kurām nepieciešama autorizācija, nepieciešams autentificēties, noklikšķinot uz pogas “Pieslēgties”.
Iedzīvotājiem pieslēgšanās E-veselības sistēmai ir iespējama, izmantojot kādu no kvalificētajiem elektroniskās identifikācijas līdzekļiem – mobilo lietotni "eParaksts mobile", personas apliecību (eID karti) vai mobilo lietotni "Smart-ID".
Savukārt veselības aprūpes profesionāļiem pieslēgšanās E-veselības sistēmai ir iespējam tikai ar kvalificētiem paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas līdzekļiem – mobilo lietotni “eParaksts mobile” vai personas apliecību (eID karti).


Atgādinām, ka veselības aprūpes profesionāļiem ir iespējams piekļūt E-veselības sistēmai, turpinot darbu savā līdz šim jau izmantotajā veselības aprūpes informācijas sistēmā/specializētajā programmatūrā, kur datu apmaiņa starp ārsta/aptiekas izmantoto sistēmu un E-veselības sistēmu notiek automātiski starp sistēmām.

Autentificējoties E-veselības sistēmā:

  • iedzīvotāji var apskatīt savus veselības pamatdatus, noteikt piekļuvi ārstiem saviem veselības datiem, apskatīt aktuālās medikamentu receptes un savas darbnespējas lapas;
  • ārstniecības personas var aplūkot savu pacientu veselības datus, izrakstīt medikamentu receptes un darbnespējas lapas;
  • farmaceiti var piekļūt pacientam izrakstītajām receptēm un atzīmēt to izsniegšanu aptiekā.

Autorizētajā daļā ir pieejami tie iedzīvotāju veselības dati, kurus veselības aprūpes iestāde ir iesūtījusi vai ievadījusi E-veselības sistēmā.

Tehniskās prasības

Darbam ar E-veselības sistēmu ieteicamās pārlūkprogrammas, jaunākā versija: Mozilla Firefox, Opera un Google Chrome.

E-veselības sistēmā tiek izmantotas sīkdatnes. Sīkdatnes uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt lietotājam piemērotu saturu. Lai sekmīgi izmantotu E-veselības sistēmas funkcionalitāti, Jums ir jāatļauj sīkdatnes savā pārlūkā. Uzsākot darbu E-veselības sistēmā, lietotājs piekrīt sīkdatņu izmantošanai.

Apstiprinot sīkdatņu izmantošanu, lietotājs piekrīt, ka E-veselības sistēma uzkrāj un izmanto sīkdatnes viņa ierīcē. Sīkdatnes palīdz uzturēt darba sesijas nepārtrauktību, sekmīgu funkcionalitātes izmantošanu un ļauj izvairīties no atkārtotas autentifikācijas katrā jaunajā lapā. Pēc darba sesijas beigšanas sīkdatnes tiek nodzēstas.

E-veselības sistēmas izveides ieguvumi

Uzlabots sabiedrības veselības stāvoklis – veicināta iedzīvotāju iesaiste savas veselības saglabāšanā un kontrole par savu veselību, sniedzot iedzīvotājam pieeju saviem veselības datiem, kā arī efektīvāka veselības veicināšanas lēmumu pieņemšana, palielinot pieejamību informācijai par veselības veicināšanas. 

Kvalitatīva un savlaicīga informācija – ārsti un farmaceiti operatīvi saņem kvalitatīvu informāciju par pacientu. Ir iespējas pārliecināties, vai pacients ievēro ārsta nozīmēto ārstēšanu – ir apmeklējis nepieciešamos speciālistus, iegādājies nepieciešamās zāles vai veicis nepieciešamās veselības pārbaudes.

Palielināta veselības aprūpes efektivitāte – veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem nodrošināta ātra pieeja pie nepieciešamajiem pacienta veselības datiem.

Paaugstināta iedzīvotāju veselības datu ticamība un drošība, kā arī mazāk kļūdu ārstniecības procesā – novērstas kļūdas, kas rodas, piemēram, receptēs nesalasāma rokraksta dēļ, kā arī tās, kas rodas, ja ārsta rīcībā savlaicīgi nav visa nepieciešamā informācija par pacientu, jo ne vienmēr ir pietiekami daudz laika izskaidrot pacientam nepieciešamo informāciju par viņa veselības stāvokli un paskaidrot, kādas hroniskas slimības, alerģijas viņam ir, kādas zāles viņš lieto. Iespēja pacientam kontrolēt pieeju saviem veselības datiem un piekļūt tiem vienuviet, sev ērtā laikā un veidā.